2010 beyoğlu sahaf festivali

bu yıl dördüncüsü düzenlenen beyoğlu belediyesi sahaf festivali’ndeydik dün. girişte bizi kocaman bir ortaçağ kütüphanesi karşıladı.

bu devasa maket etkinliğin geri kalanıyla ilgili beklentilerimizi bir hayli arttırıp heveslendirdiklerini tam anlamıyla karşılayamasa da geçen yılki festivalden daha iyi organize olmuş ve kitap çeşitliliği anlamında daha zenginleştirilmiş bir festival gördüğümü söyleyebilirim. katılım da geçen yıla oranla çok daha iyi.

söz konusu eski kitaplar ya da basımı olmayan, piyasada zor bulunan hatta bulunmayan kitaplar olunca işin erbapları için bu tip etkinlikler harika fırsatlar aslında. benim gibi antikadan anlamayan ama kitap dostu olanlar için de daha çok keyifli bir gezinti olabiliyor ancak. nitekim yıllar öncesinin edebiyatına, sanatına tanıklık etmiş dergilere, kitaplara rastlamak  standları yüzde komik bir sırıtışla gezinmenize sebep olabiliyor.

tabii çoğu kitabı piyasa değerinin üçte biri fiyatına almanın yaşattığı haz  da paha biçilmez. kendi adıma dün oldukça kazançlı bir alışveriş yaptığımı söyleyebilirim :)

bu etkinlik için söylenebilecek belki tek olumsuz eleştiri, bazı standlarda korsan kitapların tüm yüzsüzlükleriyle sırıtıp durması. korsan kitap konusunda uzman sayılmam ama genellikle ayırt edebiliyorum orijinal kitapla korsan kitabı. sahaflar haydi haydi biliyorlardır zaten ne olduklarını, buna rağmen beş on lira için standlarına gölge düşürmeyi göze alabilmeleri üzücü. bir yerde korsan kitaba rastlayınca oradan alışveriş yapma konusunda bütün hevesim kaçıyor benim mesela.

istanbul’da düzenlenen en kapsamlı kitap fuarının allah’ın düzlüğünde düzenlendiğini ve oraya ulaşmanın ferhat çabası gerektirdiğini düşünecek olursak, istanbul’un göbeğinde bir yerde düzenlenen böyle bir etkinliği kaçırmamak gerektiğini düşünüyorum. hatta ben yolum karşıya düşerse standları şöyle bir gezmek için bile olsa taksim gezi parkı’na bir daha uğramak istiyorum.

top sende, yaz bakalım!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: