güz sonatı

bu filmi gerçekten çok beğendim. derdini net ve çarpıcı bir şekilde anlatıyor ve iki başrol oyuncusu da harika.

 

 

Ingmar Bergman‘ın 1978 yılında çektiği Güz Sonatı / Autumn Sonata, yönetmenin oyuncusu az ama söyleyecek sözü çok filmlerinden biri. Bergman‘ın vazgeçilmez oyuncularından Liv Ullmann‘ın ve Ingrid Bergman‘ın başrollerde olduğu film, “Bir kadın, ailesine ne kadar yabancılaşabilir? Bir anne, çocuğunun psikolojisini ne kadar bozabilir? Bir çocuk, en çok sevgi görmesi gereken insandan ne kadar nefret edebilir?” sorularına, olayı insanî boyutundan çıkarmadan ama insanın içinde ince bir sızı bırakmayı da ihmal etmeyerek yanıt veriyor.

Charlotte (Ingrid Bergman) sanatını her daim ailesinden önde tutmuş bir piyano sanatçısıdır. Yedi yıldır görmediği kızı Eva’nın (Liv Ullmann) daveti üzerine kızını ziyarete gider. Charlotte ve Eva önce hararetli bir hoş geliş-hoş buluşla hasretlerini dindirmeye çalışırlar. Sonrasında ise anne kızın ilişkilerini sorgulayacakları ve eteklerdeki bütün taşların döküleceği bir gece onları beklemektedir.

Gücünü oyuncularından ve diyaloglardan alan, görünüşte oldukça sade, içerikte ise olabildiğince derin bir film olan Güz Sonatı / Autumn Sonata‘ı anlatmaya azcık ispiyon (spoiler)la devam edelim.

***

bu yazı sivrisinema‘da yayımlanmıştır, yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

top sende, yaz bakalım!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: