selvi boylum al yazmalım

işte en sevdiğim türk filmi… izlenesi, izlenesi, izlenesi… izledikçe  ne yapılası yüreğinize kalmış artık…

 

 

Güzide sitemin, bence tüm zamanların en iyi Türk filmi Selvi Boylum Al Yazmalım’dan mahrum kalmaması düşüncesiyle klavye başına oturduğum bu yazımda; tamamen nesnel bir üslup kullandığımı, filmi her bakımdan eşit mesafelerle değerlendirdiğimi, çıkarımlarımın tamamen sinema sanatı adına bir değerlendirme olduklarını katiyen iddia etmiyorum ey okur! İlk cümlemden belli olduğu üzre, Selvi Boylum Al Yazmalım, daha iyisi çekilse bile ki çekilemedi henüz, bence en güzide, en nadide, en sevilesi Türk filmidir vesselam. Aynı fikirdeysek, gel bu güzel filmi beraber yâd edip “Sevgi neydi?” sorusunu tüm kalbimizle bir kere daha yanıtlayalım.

Çoğumuzun malumu olduğu üzre güzeller güzeli köylü kızı Asya ile yakışıklı çapkın İstanbullu İlyas’ın yüreklerini ellerinde hissedecek denli sıcak aşklarıyla başlar Selvi Boylum Al Yazmalım. Sonrasında belki kültür farklılığından, belki İlyas henüz olgunluk çağına ermediğinden iletişimsizlik baş gösterir iki sevdicek arasında. İlyas’ın kendince teselliyi başka bir kadında bulduğunu öğrenen Asya, çocuğunu alıp bilmediği yollara koyulur yine bilmediği yerler için. Asya’nın bir planı yoktur ama kader onun için bir şeyler ayarlamıştır.

***

bu yazı sivrisinema‘da yayımlanmıştır, yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

 

 

2 responses

 1. seviorum sizi ben..sebepsiz de değil işte..beni gene şaşırttınız..selvi boylum al yazmalım benim de en çok sevdiğim türk filmi klasiklerindendir..hemen netlogda uzun zaman elimde tuttuğum videoyu aradım ama çok eskilerde, bulmak vaktimi çok alcaktı..

  o yüzden benzerini buraya ekliyorum, blog da tamamlanmış olur..

  http://tr.netlog.com/go/explore/videos/videoid=tr-3290007

  ama şu var galiba, asyanın sevgisi gönlü hala o menebür kamyoncudaydı (kadir inanıra sözüm yok, film icabı:))

  ama samet bebekliğinden beri onu bağrına basan adama baba demişti ve asya duygularını bir kenara bırakıo o adama gitti..aşkını kalbine gömerek..

  işte aşk böylesi manyak bir şey, anlık tutkularla yıkan ve yok eden o bencil duygunun adı aşk değil..

 2. selvi boylum al yazmalım, yazıda da belirtmiştim, benim için en güzel türk filmidir, daha iyi filmler çekilse bile yerini hiçbir şey tutamaz bana göre. sanki her şey; hikaye, senaryo, oyuncular, müzik vs. bu film harika bir film olsun diye biraraya gelmiş gibidir :)

  sonunda asya’nın cemşit’i seçmesinde oğlunun payı büyüktür evet, ama bunu da başka bir aşkı için yapmıştır aslında. çünkü asya, ilyas’a aşık bir kadından önce samet’in annesi bir kadındır artık, samet’e duyduğu aşk ilyas’ın aşkından daha ötedir, karşılıksızdır, fedakarcadır, kendini yok sayacak kadardır; yani daha saftır.

top sende, yaz bakalım!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: