kopenhag vol. 2

programımıza rosenborg kalesi ile devam ediyoruz. ama daha çok bahçesi ile; çünkü kalenin içine giremedik. bir önceki yazımda değindiğim fark bize kendini çok fark ettirdi, çolukla çocukla bir yere gidilmiyor mirim. gidilse bile böyle açık alanın, otun çimenin olduğu yerler kesiyor ancak keretaları. iki sergi gezeyim, bir bina gezineyim  deyip işe mi koyuldunuz, dediğinize koyulduğunuza pişman oluyorsunuz.

kopenhag‘da gerçekten güzel yeşil alanlar var, millet azcık güneş yüzü görünce kendini ota çayıra salıyor. hoş ot çayır olmasa da fark etmezdi sanırım, kaldırımlara, merdivenlere, yol kenarlarına salanları da gördük zira. rosenborg kalesi‘nin bahçesi ise betondan soğuk alma ihtimaline karşı neticeyi düşünenler için mükemmel bir yer.

rosenborg garden

rosenborg garden

rosenborg

parkın içindeki andersen heykeli

parkın içindeki andersen heykeli

rosenborg kalesi'nin uzaktan görünümü

rosenborg kalesi’nin uzaktan görünümü

rosenborg kalesi'nin zoom'la yaklaştırılmış hali

rosenborg kalesi’nin zoom’la yaklaştırılmış hali

rosenborg kalesi'nin gidilebildiği kadar yanına gidilmiş hali

rosenborg kalesi’nin gidilebildiği kadar yanına gidilmiş hali

parkın şöyle bir panaromik fotoğrafını da çekmeye çalıştım, üzerine tıklayınca büyük boy görünmesi lazım.

rosenborg

rosenborg bahçesi‘nin bir kapısından çıkıp (ama işte hangi  kapısıydı bilmiyorum) karşıya geçince, bi de azcık sağa doğru yürüyünce rastlayacağınız the david collection dünyanın en büyük islam sanatı eserlerini toplamış bir müze. kendini hiç çaktırmayan  oldukça mütevazi bir bina da yer alan müze yanınızda çoluk çocuk yoksa kopenhag‘da mutlaka görülmesini tavsiye edeceğim yerlerden biri. dört katlı müzede 3. ve 4. katlar islam sanatına ait eserlere ayrılmış. diğer iki katta 18. yy avrupa sanatı ve  danimarka erken dönem modern sanatına ait eserler var. yanınızda çoluk çocuk yoksa her katı doya doya gezebilirsiniz diye tahmin ediyorum. tahmin ediyorum çünkü biz her katı gezemedik. hatta gezdiğimiz katlara da doyduk mu, hayır tabii. eserler oldukça az ışık alan bir ortamda sergileniyor bu yüzden ilkin gözlerinizin (karanlığa diyeceğim ama karanlık da değil hani) az ışığa alışması gerekiyor. eserlere özel ışıklandırmaları nasıl açacağınızı öğrenince rahatlıyorsunuz, müze görevlileri de yardımcı olmak konusunda oldukça nazikler. 4. kattan başlayıp (öyle tavsiye ettiler çünkü) önce “çanak çömlek”leri görünce “hay allah bir şey anlamadan öyle bakıp geçeceğiz, neyse ki para falan vermedik” diye bir düşünce yoklayabilir sizi ama fazla yüz vermeyin ona. zira çoluksuz çocuksuz gezeceğiniz bir sonraki bölümler vermediğiniz paraya da harcadığınız zamana da değecek. düşünün ki ben bunları iki çocuktan birinin zırlamasına diğerinin tırlamasına, “hadi gidelim, hadi gidelim, ne zaman eve gideceğiz, siz de hep buraları geziyorsunuz, ama burası çok sıkıcı” yakınmalarına rağmen müzeden alabildiğim bir gıdım zevkle yazıyorum. yanında ve dahi yakınında çocuk olmadan aheste aheste dolaşmanın, her bir eserin güzelliğinin tadına varmanın mutluluğunu yaşayacak nice bahtiyarın erşieceği zevki ise düşünemiyorum. yalnız anahtar kelimemiz “çocuk”, varsa bile yanınıza almayın. işte müzeden ışık yetersizliğinden anca bu kadarını becerebildiğim enstantaneler, çoğu kitap örneklerini, kuran yazmalarını, minyatürleri, çinileri, dokuma halı ve tekstil eserlerini ve daha bir çok şeyi doğru düzgün çekemediğim için buraya koymak istemedim. bunlar da çok iyi çekilmediler ama bir fikir verir sanırım. 1. ve 2. katta yer alan avrupa ve danimarka eserlerine ise bahsettiğim sebepten mütevellid pek göremedik, 2. katı şöyle bir dolaştığımızı hayal meyal hatırlıyorum sadece, sonra kendimizi dışarı attık, çocuklarım anneleri tarafından hayati tehlikeye maruz kalabilirlerdi zira. ha, bitirmeden eklemekte fayda var, müzenin tek eksik tarafı, eser açıklamalarında ingilizce açıklama olmaması, gezmeye başlamadan şu elektronik rehberlerden alın derim, bizim gibi unutmayın:

david collection

david collection

david collection

16. yy osmanlı padişah fermanı

16. yy osmanlı padişah fermanı

firdevsi'nin şehname'sinin bir kopyası

firdevsi’nin şehname’sinin bir kopyası

müze binası içindeki eserlerin ihtişamını belli etmeyecek mütevazilikte, zaten bina eserlerin sahibi c.l. david'in eviymiş aslında

müze binası içindeki eserlerin ihtişamını belli etmeyecek mütevazilikte, zaten bina eserlerin sahibi c.l. david’in eviymiş aslında

 

evet, bir programın daha sonuna geldik, bir sonraki programımızda buluşmak üzere, esen kalın.

top sende, yaz bakalım!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: