kopenhag vol. 3

yazı dizime sondan bir önceki yazıyla devam ederken artık -di’li geçmiş zaman kullanacağım maalesef çünkü memlekete döndük. ama açıkçası benim aklım orda kaldı, çoluk çocukla istediğim gibi gezemediğim için yarım kalmışlık hissi yaşadığımda mı yoksa şehirdeki o sakin atmosfere, aheste yaşayışa doyamadığımdan mıdır nedir bilemiyorum. kopenhag‘da insanlar rahat, binalar çoğu birbirine benzese de belli bir estetik güzelliğe sahip, sokaklar yollar geniş, nüfus az daha ne olsun? bunlara ek olarak bence kopenhag‘ın güzel taraflarından biri de şehirde hiç gökdelenin olmaması. şehrin jeolojik özelliklerinden kaynaklanan bir durum da olabilir tabii, ne güzel işte. kimse sanatı-kültürü besleyen yapıları yıkıp yerine avm’ler, silueti bozacak binalar yapmaya kalkışarak şehrin canına kast etmiyor böylece….

gökdelen yok dedikse de gözü yükseklerde olanlar için şehri yukardan seyrettirecek yapılar da yok değil. biri church of our saviour (kurtarıcımız kilisesi gibi bir şey adı) biri de round tower (bu da gözetleme kulesi). kurtarıcımız kilisesi’ne çok istesem de gidemedik, aslında ilginç bir deneyim olabilirdi zira yukarı çıkan merdivenler kilise kulesinin dışarısında. yani minareye çıkmak için minarenin çevresini dışarıdan saran bir merdiven düşünün. bende bu yükseklik korkusu varken zaten çıkamazdım ya, bu da züğürt tesellim olsun. ama round tower bize beklediklerimizi verdi zaten, tek pürüz tepeye biraz erken çıkmamız oldu, güneşin iyice yükselmesini bekleseydik fotoğraflar daha güzel çıkardı. round tower eskiden gökyüzü gözlem kulesi,  kütüphane ve kilise olarak üç bölüm halinde hizmet veriyormuş. şimdi anladığım kadarıyla kilisesi aktif ama diğer bölümler kapalı. giriş ücreti yetişkin 25 krondu ki bu kopenhag için oldukça ucuz bir fiyat. 5 yaşından büyük çocuklar da 5 kron. karşınızda round tower (danca rundetaarn):

round tower

round tower

kulenin içinde böyle bir yol var, yukarı çıkmak çok kolay

kulenin içinde böyle bir yol var, yukarı çıkmak çok kolay

kilisenin kulenin içerisinden görünüşü

kilisenin kulenin içerisinden görünüşü

şu nada sadece seyretmelik olan gökyüzü gözlem bölümü

şu nada sadece seyretmelik olan gökyüzü gözlem bölümü

yukarıdan manzaralar

yukarıdan manzaralar

round tower

round tower

sırada amalienborg var. burada danimarka kraliyet ailesinin kışı geçirdiği saraylar var, görünüşte saraya pek benzemeseler de frederiks kilisesi önünde meydanı çevreleyecek şekilde yapılmaları çok hoş olmuş. şurada meydanın yukarıdan çekilmiş bir fotoğrafı var, ben tabii kendi boy hizamdan çekebildim ne çektiysem. sarayların çevrelediği meydanı geçtikten sonra da gerçekten güzel bir yapı olan frederiks kilisesi‘ne gidiliyor, görmeye değer burası da.

meydana giriş

meydana giriş

amalienborg

kraliyet muhafızları

kraliyet muhafızları

amalienborg

saray meydanından sonra kiliseye giden yol

saray meydanından sonra kiliseye giden yol

frederiks kilisesi

kilisenin kubbesi

kilisenin kubbesi

org

org

diğer org

diğer org

saraylar ve kilisenin tam karşısındaki çeşme...

saraylar ve kilisenin tam karşısındaki çeşme…

çeşmenin tam karşısındaki kopenhag opera binası

çeşmenin tam karşısındaki kopenhag opera binası

bu yazıyı, gitmeden önce fotoğraflarından çok beğendiğim ama yakından görünce biraz sönük bulduğum gefion çeşmesi‘yle bitiriyorum. sonraki yazıda buluşmak üzere havada göreceğiniz leylekler bol olsun.

gefion çeşmesi

gefion çeşmesi

top sende, yaz bakalım!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: